Prístup v triede

Autor: Lenka Daňová | 4.5.2013 o 17:39 | (upravené 4.5.2013 o 17:45) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  65x

Najnovšie správy z triedy. ( viem, je sobota, ale stále sa vraciam, k tej nešťastnej hodine.) V poslednom roku, ktorý trávim na škole, som celkom šokovaná. Už nejeden rok sa rozoberá neblahé postavenie učiteľov. Myslím, že je to na mieste. Ale keď sa obzriem späť – do miestnosti, v ktorej trávim deväť rokov, musím sa zamyslieť nad ich správaním.

Pre mňa slovo učiteľ predstavuje rozhľad, všestranné vzdelanie, správanie podľa etikety a hrdosť na svoje poslanie. Patrón vzdelania a osvety. Ale musím so zničenými predstavami povedať, že len máloktorý sa tomuto opisu priblíži...
Pred pár dňami, nechcem menovať predmet, zavolala k tabuli naša učiteľka jedného spolužiaka. Nemôžem nespomenúť, že tento chlapec nie je typ žiaka čo v škole vyniká. Po pätnásť minútach pred tabulou, kde by bez pomoci učiteľky neurobil ani čiarku, ho poslala na miesto. Potom zavolala ďalšieho, ktorý mal príklad dokončiť.

Situácia sa zopakovala.

Chlapec nevedel učivo. Učiteľka v návale zlosti skríkla – a teraz citujem: ,, Dvoch kreténov vyvolám k tabuli a s dvomi kreténmi sa prdkám s jedným príkladom celú hodinu!´´
V triede to zašumelo. Veľa spolužiakov sa začalo smiať, ale mňa to pobúrilo.

Pýtam sa: „Ako niekto, kto má v nás prebúdzať lásku k predmetom a úctu k vzdelaniu, môže niečo takéto povedať?!“ A bohužiaľ niečo takéto ,na našich hodinách, nepadlo po prvý raz.
Premýšľam prečo pani učiteľka takto reagovala. Súhlasím, že tí dvaja spolužiaci nie sú najlepší z triedy a aj ich príprava do školy je mizerná, ale predsa len... Ja osobne tiež nevynikám v každom predmete, ale na týchto hodinách ma mnohí učitelia podporujú a cenia si aj moju snahu sa zlepšiť. Pravopis je u mňa veľmi slabé miesto a veľa ľudí to nevie pochopiť. Aj pani učiteľka slovenčiny to najskôr nechápala, ale potom si uvedomila, že keď bude rozoberať každú moju chybu v diktáte a slohu, nikam nepostúpim. Zaseknem sa a budem sa len zhoršovať. Preto sa radšej zamerala na to, že píšem pekné slohy a chyby sa pomaly začali strácať.
Ale ak by mi neustále vravela, že som zlá a hlúpa, asi by som sa zasekla.

Teraz som si s úsmevom spomenula na môjho pána učiteľa matematiky, ktorí ma pripravoval na skúšky. Chválil stále. Každého a za všetko. Aj keď ste príklad nezvládli, išiel za vami, vysvetlil a potom ste ešte dostali aj cukrík. Všetci sme ho milovali. A všetci sme sa snažili ešte viac, aby sme boli pochválení a odmenení. Všetci sme chodili na čas a nikomu nevadilo keď sa hodina pretiahla. A keď už sme museli odísť všetci mali dobrý pocit.

A preto verím, že je takýchto ľudí viac. Oddaní svojej a ochotní zopakovať veci aj viackrát, len aby všetci pochopili a cítili sa príjemne.
A to mi v triede teraz chýba. Chýba mi porozumenie, že nie všetci sme najmúdrejší a že máme šancu sa stále zlepšovať. Možno pomaly, ale zlepšovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?