Bylinkárka - 1.časť

Autor: Lenka Daňová | 18.6.2013 o 21:02 | (upravené 18.6.2013 o 21:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  101x

Ešte nikdy som nevidela zo strany vládcov takú pochabosť. Cirkevná moc silnela, a tak dospeli k presvedčeniu, že by som sa mohla ocitnúť v nebezpečenstve. Smrteľnom nebezpečenstve. A to si predsa nemohli dovoliť. Aj keď som bola zvláštna bytosť a rozhodne som im nezapadala do ich neustále nemeniaceho sa vzorca myslenia, museli ma chrániť. Ako bylinkárka, som pre ich zem bola veľmi užitočná. A nielen pre túto krajinu, v západnej Európe sa so mnou nemohol nikto porovnávať s mojimi vedomosťami a liečiteľskými skúsenosťami, ktoré zachránili tisícky životov. A samozrejme a to bol asi najdôležitejší dôvod, obchod s bylinkami vynášal veľké peniaze...


Jedného horúceho letného dňa mi prišla návšteva. Zaskočila ma, pretože zväčša na mňa ľudia čakajú pri mojom domčeku a nechodia za mnou hore na lúky. A zaskočila ma ešte viac keď som v blížiacich sa postavách spoznala vojakov. Vysoký muži, opálenej pleti s krúžkovým brnením na sebe sa ku mne predierali cez vysokú trávu. Aj keď to boli určite veľmi zdatný muži, na ich tvárach sa usadila nervozita a rodiaci sa strach. Uvedomila som si, že sa boja mňa. Ach, taká hlúposť.
,, Dobrý deň, páni.´´ pozdravila som ich ešte z diaľky.
,, Aj tebe, hľadáme tu tunajšiu bylinkárku. Nevieš kde by sme ju našli?´´ ozve sa jeden z nich a ani sa na mňa pozrie.
,, Našli ste.´´ usmejem sa. Koľkokrát som už zažila podobnú situáciu. Ľudia nečakajú, že bylinkárka môže byť aj mladá žena. Zamračí sa.
,, Ty?´´ podozrievavo sa na mňa pozrie.
,, Áno ja. Predpokladám, že ste z grófskeho dvora.´´ zacloním si oči rukou. Dobre viem aký im dali popis. Nižšia žena s čiernymi vlasmi. A nič viac. S dnešnými pánmi sa málokedy osobne stretávam. Nuž a preto sa stáva, že im zabudnú povedať, že na svoj vek vyzerám veľmi mladistvo. Je to až k neuvereniu! Dokonca ja mňa to vždy zaskočí.
,, Povedali mi, aby som našiel bylinkárku, ktorá má čierne vlasy a je nízka. Čakal som ženu staršiu ženu.´´ skúmavo si ma prezrie.
,, Samozrejme, nie ste prvý a ani posledný čo čakal staršiu ženu.´´
,, Takže ste dostali od pána list?´´
,, Áno, písal mi, že za mnou pošle dvoch mužov, aby ma ochraňoval, ale nečakala som, že prídete tak skoro...´´ prezrela som si štyroch mužov za ním. Každý odvrátil zrak, keď som sa mu chcela pozrieť do očí. Medzi ľuďmi sa tradovalo, že bylinkármi majú blízko k čarodejniciam. Nuž, žiadnu ešte nepoznám...
,, Skoro nie... takže ste už so všetkým uzrozumená. Dvaja muži budú chrániť váš príbytok, jeden z nich vás bude s vami neustále kamkoľvek sa pohnete a ostatný budú zabezpečovať pre vás bezpečie v trochu širšom okolí.´´ vravel to skôr im ako mne.
,, A ak sa vás smiem spýtať, prečo je vás tak veľa?´´
,, Nebojte sa, budete v bezpečí.´´ zle pochopil moju otázku.
,, Myslím, že pre vás najlepší ochranca bude Juraj.´´ kývne hlavou na jedného muža. Ten sa síce snažil ovládať, ale postrehla som ako mu po tvári preblesol nesúhlasný úškľabok.
,, Dobre, mi zatiaľ pôjdeme k tvojmu domu.´´ povedal veliteľ a otočili sa na odchod. Muž menom Juraj ma zatiaľ ostražito pozoroval. Ako keby ja som tu bola tým nebezpečenstvom. Ako sa muži vracali späť začula som ich hlasy:
,, Bože, vyzerá ako dieťa. Nemala mať aspoň dvadsať?!´´
,, Ja ti neviem, ale príde mi ako čarodejnica....´´
,, Chlapci, no tak, ste ako staré poverčivé ženy!´´ zahriakol ich veliteľ.
Kým vojaci neodišli nepohol sa z miesta. Usmiala som sa na neho: ,, Dúfam, že to so mnou vydržíte. Počas dňa sa veľa nachodíme.´´
Ticho. Neodpovedal. Len tam stál a stolný stĺp a pozorne sledoval okolie. Vykonával si svoju prácu naozaj svedomito, až na to, že jediný kto nám tu tak mohol ublížiť boli dva Marekovi barany, ktoré sa neďaleko pásli. Niekedy sme sa tu hore stretli.
,, Mienite mlčať stále?´´ trochu som si ho doberala. Chudáčik, svoju prácu nebude mať rád. Ale to už môj problém nie je. Keď sa na mňa pozrel jasne sa dalo z jeho očí čítať. S vami nechcem mať nič spoločné, čarodejnica! Zachichotala som sa a vykročila som k lesu, kde rástli jahody.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?