Božský deň

Autor: Lenka Daňová | 23.6.2013 o 20:37 | (upravené 23.6.2013 o 20:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  79x

Ráno. Cez tmu v očiach začujem rozhovor vtákov. Smejú sa a vrieskajú, spievajú a navzájom sa pretekajú o krajší tón. Cez ich šantenie nepočuť nič iné. A ani nemám čo. Ulica ešte spí a v lesoch a lúkach za oknami sa zvieratá nehlučne prechádzajú.
V polospánku sa pretočím na druhý bok. Zašuštia periny. Ich pohyb rozvíri peľ z ruží na nočnom stolíku a mne popadá do vlasov. Prehrabnem si prstami vlasy. Sú príjemné, jemne rozhodené na vankúši. Zrazu sa čierňava za viečkami zmení na bledo-oranžový jas. Slnečné lúče ma prebúdzajú. Zaklipkám očami. Celá izba je ponorené do mäkkého svitu rána. Aj keď na stenách panujú chladné farby, lúče slnka im dodali teplý nádych. Periny posiate vyšitými kvetmi sa akoby odrazu premenili na letnú lúku vzadu za domom.
Posadím sa. Lúky čo obklopujú náš dom sú ponorené do šedastého oparu. Zelené rúcha stromov vidieť aj z diaľky. Okolo vrcholcov ich korún pláva belasá obloha s žltastými obláčikmi. Prejdem zo svojho posteľného kráľovstva k parapetu. Otvorím okno a do nosa mi udrie sviežosť rosy čo sa jagá na tráve. Za kopcom zakikiríka kohút. Nádhera, nie je pravda, že nič nie je dokonalé.

Raňajky. Sú ako pohladenie duše po behu medzi brázdami v poli. Beh človeka nabudí a dodá mu silu kráčať novým dňom. Ale raňajky tie majú ešte mocnejšiu silu. Voňavý čierny chlieb na drievku, domáce maslo v keramickej maselničke a pariaci sa bylinkový čaj v baňatom hrnčeku. Šalát, červené paradajky a reďkovka zo záhrady sa lesknú v raňajšom slnku. Kvety vo váze prenikavo voňajú a ich slabé lupienky padajú do otvorenej knihy.
Pri raňajkách dostávam nádej, že tento krát to celé dopadne lepšie.

Dvanásť hodín. Teraz nás slniečko jemne nebudí, ale ostro zaháňa do tieňu domov. V tieni veľkého orecha si sadneme k preberaniu čerešní. Už dozreli, už je načase ich prebrať a spraviť z nich lekvár. Vo veľkom drevenom koši na starom stole sa pýšia svojou krásou. Okolo koša sú misky kam ich ako popoluška triedime. Mäkké a červavé do misky s cibuľovým vzorom a ostatné vykôstkujeme a hádžeme do misy ešte spred vojny.
Ani teraz , keď sa priam nedá dýchať od tepla, vtáky vyspevujú svoje piesne. Cez listy stromu padajú na stôl zelenkasté lúče a niekoľko húseníc sa vznáša vo vzduchu.

Večera. Okolo stola pod orechom sa konečne všetci stretneme. Usmievam sa na tie veselé a šťastné tváre. Náš stôl ako samostatný svet, kde neprenikne zloba a ani smútok. Z veľkého hrnca sa naberá mrkvová polievka, ktorá ma farbu večernej oblohy. Medzi nami koluje miska s drobným hráškom, ktorý si sypeme do polievky. Jedlo spája ľudí. Už o chvíľu spevákom prebije štrngot príboru a smiech.
Keď sa slnko už skrýva za lesom, prinesie sa víno presne takej istej farby ako je ono samo. Zapálime lampáše zavesené na konároch stromu a zaspievame si. Príjemná atmosféra sa šíri ďalej. Začujem ako sa niektoré okná na domoch otvoria. Aj ostatní vychádzajú a sadajú si do rozkvitnutých záhrad. Nakoniec nespievame len my a vtáci, ale aj niekoľko ľudí z okolitých domov.
Niekto zaklope na bránu a z prítmia príde pár žien s koláčmi. Posadajú si k nám a na chvíľu utíchne vrava. Všetci sa na seba škeríme s plnými ústami. Keď už nie je čo zjesť, začnú sa rozprávať príbehy. Niektorí spomínajú, niektorí si vymýšľajú. Odrazu je stôl ako vojnové pole – ľudia rozhadzujú rukami a rýchlo gestikulujú. Smejeme sa. Krásny deň, božský deň.

 

A zajtra príde ďalší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?